Nasze Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego, już od 14 lat gości w domach chorych. A są to przede wszystkim chorzy na nowotwory.

Możecie zapytać, a kto konkretniej gości? Już odpowiadam. To przede wszystkim lekarze opieki paliatywnej, pielęgniarki, fizjoterapeuci, psycholodzy oraz jeżeli jest taka potrzeba to i kapelan hospicyjny. Wszyscy są u chorego bardzo często. Pielęgniarki kilka razy w tygodniu, lekarze dwa razy w miesiącu lub nawet częściej, podobnie fizjoterapeuci. Staramy się wspierać jak najlepiej i fachowo, zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną, chorego i jego rodzinę w tym trudnym czasie choroby. Zapewniamy takie warunki w domu, aby chory mógł godnie żyć. Jesteśmy blisko ludzi chorych terminalnie, a naszą opiekę hospicyjną traktujemy jako misję społeczną, nie obowiązek i przepis do wykonania ale służbę człowiekowi znajdującemu się w potrzebie.

Dlaczego chcemy wybudować Centrum Wsparcia Hospicyjno – Opiekuńczego w Nowinach?

Bo hospicjum to jest też godne życie. Jednak nie wszyscy chorzy będący pod opieką naszego hospicjum z terenu miasta Chełm i wszystkich gmin powiatu chełmskiego, mają podczas choroby wsparcie ze strony najbliższych i własnej rodziny. Zauważamy, że coraz większym problemem wśród naszych podopiecznych, jest przeżywanie choroby w samotności. Najbliżsi chorych, czyli dzieci a często mąż lub żona, wyjechali za pracą daleko za granicę lub w inne regiony Polski i tam przebywają na stałe. Nie opiekują się chorym w domu. Ze swoim chorym ojcem lub matką, kontaktują się jedynie drogą internetową przez portale społecznościowe. Zdarza się, że jedynymi osobami odwiedzającymi chorego jest nasza kadra medyczna i wolontariusze. To oni mu towarzyszą w chorobie, rozmawiają, pocieszają oraz załatwiają najważniejsze codzienne potrzeby chorego. Często chory terminalnie umiera w cichej samotności, w trudnych warunkach życiowych, bo nikt nim się nie interesuje, nawet ośrodek pomocy społecznej, nie wspiera i nie opiekuje się całodobowo.
Dlatego w zarządzie naszego Stowarzyszenia Hospicjum Domowego im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie, powstał pomysł budowy Centrum Wsparcia Hospicyjno – Opiekuńczego. Chcemy stworzyć i zapewnić naszym podopiecznym warunki do godnego życia w chorobie, przypominające domowe – wyjaśnia Tadeusz Boniecki prezes hospicjum. Chory będzie tam objęty całodobową fachową opieką medyczną i duchową oraz wszelkim możliwym wsparciem również ze strony wolontariuszy. Nie będzie sam ze swoją chorobą- dodaje.

Od pomysłu do działania

Etap Pierwszy

Pierwszym krokiem na drodze do realizacji tego szczytnego zamierzenia jakim jest Centrum Wsparcia Hospicyjno – Opiekuńczego i wyjściem naprzeciw oczekiwaniom rodzin osób chorych oraz zaspokojeniem ich zdrowotnych potrzeb, było pozyskanie odpowiedniej działki budowlanej będącej w posiadaniu Starostwa Powiatowego w Chełmie. Uchwałę o bezpłatnym przekazaniu naszemu Stowarzyszeniu na własność działki o pow. 2,5 ha w miejscowości Nowiny gm. Chełm, pow. chełmski, w 2019 roku podjęła jednomyślnie Rada Powiatu Chełmskiego.

Etap drugi

Kolejnym etapem na drodze tworzenia tego niezbędnego społecznie dzieła, było pozyskanie stosownego projektu architektonicznego hospicjum stacjonarnego, który już jest realizowany w kraju. W tym celu odwiedziliśmy wiele miejscowości aby na miejscu obejrzeć powstające budynki hospicjów, porozmawiać na temat inwestycji oraz sposobów ich realizacji i finansowania. Byliśmy m. in. w Jarosławiu (woj. podkarpackie), Tarnowie i Środzie Wielkopolskiej. Największe wrażenie pod względem funkcjonalnym i wizualnym, wywarł na nas obiekt budowany w Środzie Wielkopolskiej. Skontaktowaliśmy się z wykonawcą projektu architektonicznego, czyli Wielkopolskim Przedsiębiorstwem Inżynierii Przemysłowej w Swarzędzu koło Poznania. Prezes tej firmy wyraził zgodę na bezpłatne przekazanie naszemu Stowarzyszeniu wartego 300 tysięcy złotych, projektu tego hospicjum i wykorzystanie go na naszej działce. Dostaliśmy też zgodę projektanta na przeprowadzenie zmian w projekcie zgodnych z naszymi potrzebami.

Adaptację projektu na naszą działkę w Nowinach koło Chełma, zleciliśmy lokalnemu architektowi Panu mgr inż. Maciejowi Maciejewskiemu, który wszelkie prace projektowe nad Centrum Wsparcia Hospicyjno – Opiekuńczego prowadził przez kilka lat. Zarząd hospicjum zatwierdził ostateczną wersję projektu architektonicznego budowy Centrum Wsparcia Hospicyjno – Opiekuńczego w Nowinach. Ostateczna jego wersję zarząd hospicjum zatwierdził w 2023 roku. Złożyliśmy tez dokumenty w celu otrzymania pozwolenia budowlanego. Samą decyzję budowlaną otrzymaliśmy również w 2023 roku.

Jak będzie wyglądało Centrum Wsparcia Hospicyjno – Opiekuńczego w Nowinach?

W skład tego Centrum wejdzie :

  1. Dom Opieki hospicyjnej
  2. Dzienny Dom Pobytu
  3. Centrum Teleopieki Środowiskowej
  4. Domowa Opieka Środowiskowa
  5. Środowiskowa Wypożyczalnia Sprzętu Medycznego

W Domu Opieki Hospicyjnej będą jedno i dwuosobowe pokoje mieszkalne przypominające domowe warunki oraz łazienki. Zaplanowaliśmy też gabinety lekarskie, pielęgniarskie i fizjoterapeutyczne. W Dziennym Domu Pobytu znajdą się pokoje pobytu dziennego oraz pomieszczenia przeznaczone na różne zajęcia w ramach tzw. arteterapii, izolatki, pomieszczenia biurowe, magazynowe, sala konferencyjną, kaplica, zaplecze dla personelu, szatnie itp.

W tym wielofunkcyjnym obiekcie, przewidujemy też pomieszczenie przeznaczone do obsługi teleopieki, z której skorzystają osoby starsze i chore wyposażone w specjalne opaski z przyciskiem do wezwania pomocy w razie zagrożenia życia. Budynek Centrum będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Liczba pensjonariuszy przy pełnym wykorzystaniu placówki, może wynieść do 60 osób. W budynku mają być też zastosowane najnowsze systemy ekologiczne, m. in. rekuperacja, czyli odzyskiwanie ciepła z powietrza, a także nowoczesne systemy przywoławcze w samych pokojach pensjonariuszy. Ośrodek jaki zamierzamy wybudować, będzie jedynym takim obiektem na terenach wiejskich służącym nie tylko jako hospicjum stacjonarne ale i integrującym lokalną społeczność wokół osób starszych i seniorów oraz niepełnosprawnych. Będą mogli korzystać tam z różnych zajęć i rehabilitacji oraz opieki medycznej i duchowej w systemie dziennego i całodobowego pobytu.

Centrum będzie też pełniło funkcję edukacyjną, prowadząc szkolenia i spotkania dla rodzin i opiekunów oraz wolontariuszy służących pomocą osobom nie radzącym sobie w rozwiązywaniu codziennych problemów życiowych towarzyszących chorobie i samotności.

Działka na której powstanie Centrum, ma powierzchnię 2,5 ha i jest położona w pięknym obszarze Chełmskiego Parku Krajobrazowego, w otoczeniu lasów oraz rezerwatu Bagno Serebryskie.

Koszty budowy Centrum Wsparcia Hospicyjno – Opiekuńczego

Etap trzeci – pozyskiwanie środków na budowę

– Jednak aby taka placówka powstała, trzeba wielu kosztownych przygotowań. Na chwile obecną szacunkowy koszt budowy całego obiektu wyniesie ponad 30 milionów złotych. Liczymy na to, ze 20 milionów uda nam się pozyskać ze środków unijnych. Najprawdopodobniej jesienią 2024 roku Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego ogłosi konkurs projektów w ramach naboru FEL’u działania 7.6 infrastruktura usług i integracji społecznej i złożymy stosowny wniosek – wyjaśnia Boniecki.

Środki na budowę nasze Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego zamierza pozyskać również z różnych programów i funduszy ministerialnych, zbiórek publicznych, fundacji, przedsiębiorców oraz firm ogólnopolskich i lokalnych, darczyńców a także sponsorów strategicznych.

Centrum Wsparcia zamierzamy budować stopniowo. Całość planujemy ukończyć w ciągu kilku lat. Jednak termin ukończenia wszystkich etapów będzie zależał od pozyskanych środków finansowych.

Like this: